Türkiye’nin bugün yarısı yağışlı!

ANKARA (İGFA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 13 Mart Çarşamba gününe ait günlük hava kestirim raporunu yayımladı.

Yapılan son kestirimlere nazaran; Türkiye’nin batı ve iç kısımlarının çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu(Sivas hariç), Batı Karadeniz ile Adana, Samsun, Çorum ve Amasya etrafları, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Tokat’ın batı kesitlerinin sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin modüllü ve az bulutlu geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların Çanakkale, Muğla vilayet geneli ve İzmir’in kuzey ve iç kesitlerinin lokal kuvvetli olması bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in iç kısımları, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Orta Torosların yüksek kar örtüsüne sahip dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunurken, Güneydoğu Anadolu’da yer yer Toz Taşınımı beklendiği kaydedildi.

Türkiye’nin batı bölümlerinde 2 ila 4 derece düşecegi hava sıcaklıklarında öteki yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı, rüzgarın ise çoklukla güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE ÇIĞ UYARISI

Öte yandan günlük raporda iki başka ihtara da yer veren Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağışların Muğla vilayet genelinde lokal olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Kuvvetli yağışla birlikte sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, kıyılarda hortum riski ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmasını istedi.

Doğu Karadeniz’in iç kısımları, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Orta Torosların kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğu, dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir