Öğrencilerin LGS heyecanı başladı

Merkezi imtihan, sarsıntı bölgesindeki vilayetler dahil ülke genelinde yapılacak. Zelzele bölgesindeki öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için bu yılki imtihanda, 8’inci sınıfın ikinci periyot konularından soru sorulmayacak.

LGS merkezi sınavı, 15 bin 532 okulda, 81 bin 570 salonda gerçekleştirilecek. İki oturumda toplam 465 bin 274 imtihan vazifelisi yer alacak.

Merkezi imtihan hazırlığı bu yıl 8’inci sınıfta okuyan 1 milyon 246 bin 429 öğrenci dikkate alınarak yapıldı. Sarsıntı bölgesindeki 256 bin civarındaki öğrenciden 67 bini, kendi talepleriyle 71 vilayette imtihana girecek. Geriye kalan tüm öğrencilerin imtihan başvurusu, merkezi olarak gerçekleştirildi.

LGS merkezi imtihanına, isteyen öğrenciler girecek. İmtihana girmeyen öğrenciler de lokal yerleştirme ile liselere yerleştirilecek. İmtihan giriş dokümanları, imtihan günü öğrencinin imtihana gireceği sırada hazır olacak.

Öğrencilerin, imtihana gelirken yanlarında geçerli kimlik dokümanı (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı yahut T.C. kimlik kartı yahut geçerlilik mühleti devam eden pasaport, yabancı asıllı öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilen fotoğraflı, mühürlü kimlik belgesi) ile en az 2 kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmaları gerekiyor.

Sınav, iki oturum halinde uygulanacak. Saat 09.30’da başlayacak sözel oturumda, öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama mühleti verilecek.

Saat 11.30’da başlayacak, matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika müddet verilecek. İki oturum ortasındaki 45 dakikalık müddette öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecek, muhtaçlıklarını giderebilecek.

– Yanıt anahtarı, imtihan sonrasında yayımlanacak

Daha evvelki yıllarda olduğu üzere bu yıl da öğrenciler, imtihan kitapçıklarını bir gün sonra imtihana girdikleri okullardan alabilecek. İmtihanın akabinde yarın öğlenden sonra, yanıt anahtarının Bakanlığın internet sitesinde yayımlanması bekleniyor.

Merkezi imtihan sonuçları 26 Haziran’da “https://www.meb.gov.tr” internet adresinde ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç dokümanı, posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir