Milyoner sayısında 5 yıl içinde patlama yaşanacak

İsviçre bankası Credit Suisse’in dün yayınlanan 2022 Global Varlık Raporu’na nazaran, dünyada en az 1 milyon dolar serveti olan kişi sayısı 2021’de 62,5 milyon olurken bu sayının 2026’da 87,5 milyona ulaşması bekleniyor.

Bu yıl dünyanın en güçlü 500 insanı yılın birinci yarısında toplam 1.4 trilyon dolarlık servet kaybına uğrarken Credit Suisse bilhassa gelişmekte olan piyasalar için süratli bir toparlanma öngördü.

EN GÜÇLÜ YÜZDE 10 TÜM SERVETİN YÜZDE 82’SİNE SAHİP

2021’de global servetler, 21. yüzyılın en büyük artışını kaydederek yıllık yüzde 9,8 arttı ve 463,6 trilyon dolara yükseldi. En varlıklı yüzde 1, tüm hanehalkı varlıklarının yüzde 46’sına sahipken, en varlıklı yüzde 10 global servetin yüzde 82’sine sahip oldu.

Raporda ABD’de 140 binden fazla kişinin 50 milyon dolar ve üstü serveti olduğu, bu sayının Çin’de 37 bin 710 olduğu belirtildi. Credit Suisse raporunda ayrıyeten, “Enflasyona ve Rusya-Ukrayna savaşındaki aksiliklere karşın, toplam global servetin büyümeye devam edeceğine inanıyoruz” sözlerine yer verdi.

ULTRA GÜÇLÜ SAYISI ARTACAK

Credit Suisse, hane halklarının global çapta şahsi servetlerin 2026 yılına kadar yüzde 36 artarak 169 trilyon dolara ulaşacağını, kişi başına servetin ise yüzde 28 artarak 2024’te 100 bin doları aşacağını öngördü. Banka ayrıyeten serveti 50 milyon dolardan fazla olan ve ultra güçlü olarak nitelendirilenlerin sayısının bu tarihte 385 bine çıkacağı kestiriminde bulundu.

Tahminler ayrıyeten 5 yılda Çin’in milyoner nüfusunu neredeyse ikiye katlamasını ve gelişmekte olan ekonomilerde sayının daha süratli artacağını gösterdi. Banka, teknoloji ve emlak üzere dalların baskı altında kaldığı ve Covid yasakları nedeniyle büyük zorluklar yaşayan Çin’de devasa bir servet yaratılmaya devam edileceğini belirtti.

ÇİN YETİŞİYOR

Raporu kaleme alan uzmanlar, “Çin’deki hanehalkı servetinin ABD’yi yakalamaya yaklaşmasını bekliyoruz” değerlendirmesine yer verdi.

Öte yandan rapora nazaran, gelişmekte olan piyasalar, corona virüsü salgını sırasında makûs bir darbe alırken bu devirde servet büyümesi yavaşladı. Fakat servetlerdeki büyüme geçen yıl ivme kazandı ve Credit Suisse, bu ülkelerin önümüzdeki beş yıl içinde gelişmiş dünyayla ortasındaki farkı kapatabileceğini belirtti.

Buna nazaran, servetler önümüzdeki 5 yılda gelişmiş ülkelerde yıllık yüzde 4,2, gelişmekte olan ekonomilerde yıllık yüzde 10 artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir