Kaçak avcılar üniversite göletinin sınırını geçen kuşları avladı

Türkiye’nin alan bakımından en büyük üniversitelerinden Dicle Üniversitesi yerleşkesi içerisinde bulunan ve güvenlik nedeniyle avcıların giremediği 425 bin metreküp yüzey alanına sahip, yer yer 6 metre derinliğe ulaşan Kabaklı Sulama Göleti, barındırdığı 200ü aşkın kuş tipi ile dikkat çekiyor.

Kış mevsimiyle birlikte Kuzey Avrupadan gelen göçlerle yaklaşık 40 tıbbın de tıpkı anda gözlemlenebildiği gölette binlerce kuş barınıyor. Güvenlik ve tel örgüler nedeniyle bölgeye giremeyen kaçak avcıların, üniversite ile hudut olan Güzelköy-Karaçalı yolunu kullanarak, sonu geçen kuşları avlaması görüntülendi.

Görüntülerde, bir küme kaçak avcının pompalı tüfekle yaraladığı ve yere düşen kuşlardan kimilerini kovalayarak yakaladığı anlar kameraya yansıdı. Avcılar daha sonra topladıkları kuşları araçlarına koyarak süratle bölgeden uzaklaşıyor.

AVCILIK GÜNÜMÜZDE GEREKSİNİM DEĞİLDİR

Kuş gözlemcisi ve Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Ahmet Kılıç, duruma reaksiyon gösterip, avcılığın günümüzde gereksinim olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kabaklı Göleti kuşlar açısından değerli bir yer. Burada tıpkı anda 30-40 tipi rahatlıkla görebiliyoruz. Su kuşları olduğu üzere karakuşları da bulunabilmektedir. Vakit zaman burada istemesek de avcı baskısını görebiliyoruz. Her ne kadar avcılar buraya giremese de sonda bulunan tel örgünün dışında avcılık faaliyetleri gerçekleşebiliyor.

Bunlar üzücü durumlar. Avcılıkla ilgili olarak bölge halkında genelde bir hassaslık var. Lakin kendini bilmez kaçak avcılar da var. Bunun önüne geçmemiz lazım. O da fakat tüm kısımların, kolluk kuvvetlerimizin, yetkililerin bu hususta göstereceği hassasiyet ile engellenebilir.”

“KATLİAM DERECESİNDE AV YAPAN AVCILAR VAR”

Avcılığın günümüzde bir gereksinim olmadığını söyleyen Prof. Dr. Kılıç, şöyle devam etti:

“Av sertifikası almak için, av araçları için önemli bir yatırım lazım. Birebir vakitte ulaşım için de önemli bir masraf lazım. Vurulan, avlanan hayvanlar buna maliyet olarak karşılık değildir. Yani insanların yaptığı hobi üzere görünüyor lakin ne yazık ki, merkez av komitesinin kararları vakit zaman ihlal ediliyor.

Mesela avlanma mühletleri kısıtlı. Avlanabilecek tıp, birey sayısı kısıtlı. Şuurlu olan avcılar aslında bunu yapmıyor. Bizim meselemiz daha çok bilinçsiz kaçak avcılarla ilgilidir. Ne yazık ki, katliam derecesinde av yapan avcılar var. Biz onlara avcı demeyelim, katliam yapan, diyelim. Zati kışın çeşitlerimiz soğuktan ötürü, yiyecek bulamamaktan ötürü, büyük bir düşünce yaşıyor.

Bir de avcı baskısını buna eklersek biz çeşitleri yok etmiş olacağız. Tüm bölümlerden beklentilerimiz var. Bu yasa dışı avcılığa yahut bilinçsiz avcılığın önüne geçilmesi lazım. Kolluk kuvvetlerine, güvenlik güçlerine yurttaş olarak herkesin dayanak vermesi lazım. Yanlış yapanların da bildirilmesi gerekiyor ki, bu çeşitleri koruyalım. Yoksa kuş çeşitliliğimiz, bu biyolojik zenginliğimiz ortadan kalkar. Biz buna ardımızı dönemeyiz. Niçin, zira bunlar bize emanettir.”

“ÇOK SAYIDA YAVRU VE YUMURTANIN TELEF OLMASINA NEDEN OLUYOR”

Diyarbakır Irk Güvercinleri ile Posta Güvercinlerini Müdafaa ve Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Tuğcu ise güvercin cinslerinin her mevsim ürediğini ve bunların avlanmalarının çok sayıda yumurta ve yavrunun telef olmasına neden olduğunu kaydetti.

Güvercinler zararsız hayvanlardır. Bunları, 50 gram, 100 gramlık eti için avlamaları çok yanlıştır” diyen Tuğcu, “Biz Diyarbakır’da posta yarışları yaptığımız vakit tabiata 2 bin 3 bin kuş gidiyor. Meskenlerine dönmüyorlar, tabiatta kalıyorlar. Bunlar da tahtalı güvercinleri, bizim Diyarbakır’ın yerli güvercinleri, kumruları, tabiatta birçok canlıyla birlikte yaşıyorlar. Tabiatın ekolojik istikrarına fecî yararları var. Bunlar yanlıştır. Önüne de geçilmesi gerekiyor. Biz kendi güvercinlerimizi beslerken avlularımızda serçeler, küçük kumrular da bizim güvercinlerimizle birlikte besleniyor. Biz onları da yemliyoruz, suluyoruz. Biz kendi güvercinlerimizi beslerken onlar da bundan faydalanıyorlar. Korumak, sahiplenmek lazım” dedi.  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir