İşsizlik maaşı ne kadar oldu? Yeni tutar belli oldu (2023 işsizlik maaşı taban ve tavan fiyatı)

2023 yeni işsizlik maaşı meblağının ne kadar olduğu, taban fiyata yapılan orta artırımın akabinde birçok vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Minimum fiyat artırımıyla değişen fiyatlardan biri de işsizlik maaşı oldu. Pekala, yeni minimum fiyat artırımı sonrası işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte taban ve tavan fiyatı.

2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

Sigortalı çalışanlara maddede belirtilen kuralları taşımaları halinde işsiz kaldıkları periyot için muhakkak müddet ve ölçüde işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor.

Yeni taban fiyattan etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime temel yararları dikkate alınıyor.

2023 yılında en az 4 ay çalışan bir emekçi için; işsiz kalması ve gerekli koşulları taşıması halinde işsizlik ödeneğinin alt hududu taban fiyatın yüzde 40’ı, üst sonu ise yüzde 80’i olarak hesaplanıyor.

Buna nazaran; Yeni minimum fiyatla işsizlik ödeneğinin en düşüğü 5 bin 365 lira, en yükseği ise 10 bin 731 lira formunda uygulanacak.

Bu sayılardan binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime temel yararları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt yararının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır.

Bu halde hesaplanan işsizlik ödeneği ölçüsü, aylık minimum fiyatın brüt meblağının %80’ini geçememektedir.

İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç rastgele bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir