İhracatçının yeni hedefi İskandinavya

ANKARA (İGFA) – Türkiye’nin İskandinav ülkeleri ile dış ticareti, son yıllarda süratli bir büyüme kaydetti. TÜİK datalarına nazaran son 5 yılda Türkiye’nin İskandinav ülkeleriyle dış ticaret hacmi yüzde 35 artarak geçen yıl 10,7 milyar dolara çıktı. İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması ise bu ülke ile ticari bağlantılarda, hacmin daha da artması beklentisine yol açtı. Türk ihracatçıları ve girişimcileri İskandinavya’da yeni arayışlara yönelirken bu ilgi lojistik operasyonları da artırıyor.

İsveç merkezli global lojistik şirketlerinden InterEast Logistics’in Türkiye Ülke Müdürü Murat Kaya, Romanya, Polonya ve İsveç’te kurdukları yaygın lojistik ağ sayesinde, Türkiye-İskandinavya sınırında ultra ekspres teslimat hizmeti sunduklarını belirtti.

12 GÜNLÜK TAŞIMA MÜHLETİNİ 5 GÜNE İNDİRDİ

Kuzey rotası üzerinde bulunan Romanya ve Polonya’daki 35 bin metrekarelik geniş depolama imkanlarına ve güçlü lojistik altyapılarına dikkati çeken Kaya, “Türkiye’den hareket eden tırı, oluşturduğumuz altyapı sayesinde 5 günde İsveç’e ulaştırıyoruz. Bunu yapan birinci ve tek şirket biziz. Evvelden bu kadar sistematik taşıma yoktu, artık artan ilgiyle tertipli servisler kurduk.” dedi. Filolarında 700’den fazla tır ve çabucak her bölümden yüke uygun ekipman altyapısına sahip olduklarına işaret eden Kaya, Türkiye ile İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya taşımalarında pazar hisselerini artırmak için argümanlı amaçlar koyduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir