Bursa kestanesi coğrafi işaret tescili aldı

BURSA (İGFA) – Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması gayesiyle Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, HAGEL ve Tarım A.Ş. aracılığıyla kaliteli tohumluk temininden yüksek verimli hayvan ırklarının çiftçilere dağıtılmasına, üretim kalitesinin artırılmasından eserlere milletlerarası pazar bulunmasına kadar her alanda kıymetli çalışmalara imza atan Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarım eserlerinin markalaşmasına da büyük değer veriyor. Daha evvel Tarım A.Ş. aracılığıyla BlackBursa markasıyla siyah inciri tescilleyen Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir biberinin ve Keles kirazının akabinde coğrafik işaret alma çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Yapılan inceleme ve tahlil sonucunda, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ‘Bursa kestanesi’ne de Coğrafik İşaret ve Tescil Evrakı verildi. HAGEL aracılığıyla ziraî eserlerin marka bedelini artıracak çalışmalara devam ettiren Büyükşehir Belediyesi, ‘Keles çörek otu yağı’ ve ‘Keles sorgun peyniri’ ile ilgili Coğrafik İşaret ve Tescil Dokümanı için Türk Patent Kurumuna müracaatını da gerçekleştirdi.

Bursa’nın ziraî alanda marka bedelinin yükseltilmesi için çok kıymetli çalışmalar yaptıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa’mızda güçlü endüstrimiz, denizimiz, gölümüz, dağımız, ovamız, yaylalarımız, meyvemiz, sebzelerimiz var. Allah’a şükür yaptığımız çalışmalarla Yenişehir biberi ve Keles kirazı için coğrafik işaret tescil dokümanı almıştık. Artık de ‘Bursa kestanesi’ni de tescillemiş olduk. Eserlerimizin dünya literatürüne girmesi ismine bu tescil değerli ve pahalı. Gayemiz bu tescilleri daha da artırmak” dedi.

33 TESCİLLİ ÜRÜN
Dünya genelinde coğrafik işaret tescilli eserler milyarlarca dolarlık pazar hissesine sahip olurken, Türkiye’de 1545 adet coğrafik işaretli eser bulunuyor. Coğrafik İşaret ve Tescil Evraklı eser sayısı 33’e ulaşan Bursa, Marmara Bölgesi’nde en fazla coğrafik işaret alan kent oldu. Bursa Bıçağı, cantık, cevizli lokum, döner kebabı, kestane şekeri, pideli köfte, Santa Maria armudu, siyah incir, süt helvası, tahinli pide, üzüm şırası, Bursa İpeği, şeftali, Gemlik Atı, Gemlik Zeytini, Gürsu Deveci Armudu, Bursa Havlusu, Zeyniler Hınkalı, Hasanağa Enginarı, Karacabey Soğanı, Keles kirazı, Mustafakemalpaşa Tatlısı, Müşküle İğne Oyası, Orhangazi Gedelek Turşusu, Yenişehir biberi, İnegöl Cerrah kuru fasulyesi, İnegöl Köfte, İnegöl sütlü kadayıfı, İnegöl Çıbrıkası, İznik Derbent dokuması, İznik Müşküle Üzümü, İznik Çinisi ve Bursa kestanesi coğrafik işaret tescilli eserler ortasına girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir