Bakan Akar’dan Suriye mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün sabah saatlerinde Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ile Rusya’nın başşehri Moskova’ya gitti. Vnukova Havalimanı’nda Rus yetkililer, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve öteki ilgililer tarafından karşılanan Bakan Akar ve Fidan, Rusya Savunma Bakanlığı’na geçti.

Milli Savunma Bakanı Akar ve MİT Lideri Fidan, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rusya Federasyonu ve Suriye istihbarat liderleriyle üçlü toplantıda bir ortaya geldi.

2 saate yakın süren toplantının akabinde yurda dönüş öncesi toplantıya ait değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, “Toplantıda, Suriye ve bölgedeki durumun bir an evvel olumlu tarafta gelişmesi, sulhun, sükunun, istikrarın sağlanması için neler yapılabileceğini görüştük” diye konuştu.

‘CİDDİ KATKILAR SAĞLAYACAK’

Türkiye’nin görüş ve değerlendirmelerini aktardıklarını, öteki tarafların değerlendirmelerini dinlediklerini belirten Akar, şunları söyledi:

“Bizim toplantıda lisana getirdiğimiz en kıymetli konulardan biri terörle çaba oldu. Başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygılı olduğumuzu, tek gayemizin terörle uğraş olduğunu, diğer bir hedefimizin bulunmadığını vurguladık. Suriye için de tehdit oluşturan PKK/YPG, DEAŞ üzere terör örgütü üyelerini etkisiz hale getirmeyi amaçladığımızı söz ettik. Ülkemizin, milletimizin ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak için çaba gösterdiğimizi söyledik. Ayrıyeten yapacağımız bu çalışmalar çerçevesinde Suriye’den Türkiye’ye daha fazla göçün olmaması için uğraş gösterdiğimizi lisana getirdik. Suriye probleminin BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm ögeleri kapsayıcı ve bütüncül halde çözülmesi gerektiğini vurguladık. Bu manada önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek çalışmaların bölgede ve Suriye’de barışa ve istikrara giden yolda önemli katkılar sağlanabileceğini kıymetlendiriyoruz.”

Üçlü toplantıların devam etmesi konusunda mutabakata vardıklarını açıklayan Akar, “Temennimiz bir an evvel bölgeye barışın, huzurun, istikrarın gelmesi. Bunun için bugüne kadar yaptığımız üzere bundan sonra da bize düşen misyonları yapmaya devam edecek, gerekli katkıları sağlayacağız” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir