Avrupa’dan İmamoğlu’na destek: Bugün İstanbul’a geliyorlar

İBB Başkanı İmamoğlu, İçişleri Bakanı Soylu’nun kendisine “ahmak” demesine karşılık olarak “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır” dediği için, YSK üyelerine hakaretten 2 yıl 7 ay mahpus cezası almış bu karar ağır bir biçimde tartışılmıştı.

İmamoğlu’na siyasi yasak da getiren bu cezanın istinaf ve Yargıtay’dan da onaylanırsa geçerli olması beklenirken, bugün İstanbul’da gerçekleşecek bir aktiflik İmamoğlu’nun Avrupalı meslektaşlarından takviye tepesine dönecek.

Bugün ortalarında Yunanistan’ın başkeneti Atina’nın belediye başkanı da olmak üzere 4 Avrupa şehrinin belediye başkanı İstanbul’a gelerek bir aktiflikte bir ortaya gelecek.

Bakoyannis’in yanı sıra Floransa, Hanover ve Paris’in belediye liderleri da bugün İstanbul’da Eurocities Avrupa Ağı’nın aktifliğine katılacak. İstanbul’da düzenlenecek aktifliğin isminin “Şehirler: Demokrasi ve Gelişim” olduğu da belirtildi.

Etkinlikte ayrıyeten Budapeşte, Hamburg, Linz ve Utrecht’in belediye liderlerinin da sanal konferans sistemiyle katılacağı aktarıldı. Yunan medyası bu aktifliğin İmamoğlu’na takviye bildirisi içereceğini yazarken, “Belediye liderleri İmamoğlu’na takviyelerini açıkladılar. İmamoğlu’na verilen karar hem ülke içinde hem de ülke dışında reaksiyon çekti” tabirlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir